Trwają przygotowania do kolejnej edycji wielkiego święta wschodnich sztuk walki. W tym roku mistrzowie jiu-jitsu, aikido czy karate zagoszczą w Raciborzu dwukrotnie. W roku 800-lecia nadania praw miejskich Raciborski Ośrodek Aikido obchodzi 10-lecie istnienia, a jego założyciel Jacek Ostrowski 25-lecie praktyk aikido ma macie. Pierwsze spotkanie z japońską kulturą i sztukami walki odbędzie się 13-15 października, kolejne tydzień później. Seminaria poprowadzą m.in. mistrz Hiroshi Tajiri z Japonii czy sensei Ed Tenzen Germanov z Bułgarii.
Sztuki walki to nie tylko zajęcia na macie, ale filozofia, a nawet styl życia. Wiedzą o tym, wszyscy ci, którzy uczestniczą w różnych formach ćwiczeń, których korzenie wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Racibórz jest jednym z tych miast, gdzie oferta warsztatów dla miłośników sztuk walki jest naprawdę spora, od tradycyjnych stylów po nowoczesne walki w klatce. To tutaj, 10 lat temu Jacek Ostrowski założył Raciborski Ośrodek Aikido (SP15), którego filie powstały m.in. w Markowicach, Nędzy, a nawet Rydułtowach. Sam Jacek aikido trenuje już 25 lat. Jego jubileusze zbiegły się z XV rocznicą utworzenia Gdyńskiego Ośrodka Aikido, (z którym też jest blisko związany), X rocznicą Polskiej Organizacji Aikido i co najważniejsze 800-leciem otrzymania praw miejskich przez Racibórz. Z tej okazji spotkanie z kulturą kraju kwitnącej wiśni odbędzie się dwukrotnie.
W pierwszy weekend (13-15 października) 10. jubileusz obchodzić będzie Raciborski Ośrodek Aikido i w tym czasie seminarium poprowadzi m.in. wielka sława wschodnich sztuk walk sensei Ed Tenzen Germanov, 6 dan Aikikai z Bułgarii. - Z warsztatów będzie mógł skorzystać każdy, niezależnie gdzie i w jakim klubie trenuje. Chcemy, aby z kulturą i tradycjami Dalekiego Wschodu zapoznali się wszyscy jej miłośnicy. Dlatego organizujemy zajęcia dla dorosłych, młodzieży i dzieci od lat 7. Wystarczy, że wezmą ze sobą kimono, my zapewnimy resztę - zapewnia Jacek Ostrowski, organizator i pomysłodawca Budo Gali w Raciborzu.
Tydzień później, czyli 20-22 października, odbędzie się VI edycja raciborskiej Budo Gali. Wystąpią na niej: Hiroshi Tajiri z Japonii, Daniel Prangov z Bułgarii, Paolo Cola z Włoch, Dariusz Otocki z Łodzi, Paweł Nerć z Mińska Mazowieckiego, Krzysztof Jankowiak z Namysłowa, Jacek Chęcinski z Szczebrzeszyna, Seweryn Szulc z Warszawy, Arkadiusz Grzyb także z Warszawy, Oskar Szrajer z Gdyni, Wojciech Korwin-Piotrowski z Jastrowia, Adam Majchrzak z Raciborza, Jacek Ostrowski z Raciborza i Mariusz Szmerdt z Częstochowy. Mistrzów, trenerów, senseiów będzie sporo. Jak zwykle emocji i adrenaliny nie zabraknie. A całe wydarzenie, które w tym roku wpisuje się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi odbędzie się w SP 15 przy ul. Słowackiego 48.
Szczegóły dotyczące zaproszonych gości i samej imprezy znajdują się na Fanpage: https://web.facebook.com/GalaBudo/?fref=ts.
***
Autor: Justyna Korzeniak/ Adventure Media
Zdjęcia: Plakat zapowiadający VI Budo Galę
***
Miasto Racibórz w 2017 roku świętuje 800 lat nadania praw miejskich, z tej okazji zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń kulturalno – sportowych dla jego mieszkańców. Historyczne miasto położone na Górnym Śląsku po dziś dzień zachowało wiele cennych zabytków, które odrestaurowane przyciągają turystów z kraju i zagranicy. Dodatkowo w roku jubileuszowym władze miasta zaplanowały liczne koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, w tym m.in.: projekt 4 Biegi Racibórz, Dni Raciborza, Intro Festiwal czy Memoriał. Szczegóły na temat obchodów 800-lecia Raciborza dostępne są na stronie internetowej, pod adresem: http://800lat.raciborz.pl/.
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/z-japonii-do-raciborza-czyli-vi-edycja-budo-gali-i-10-lecie-raciborskiego-dojo